Save Loads Of Money On Laundry, Make Detergent At Home

WCCO | CBS Minnesota

MINNEAPOLIS (WCCO) — If you have kids, you know how much the laundry can pile up.

And how much detergent can cost.

Name brand liquids can cost more than $20 per gallon.

That’s why some people — including my soon-to-be mother-in-law — are turning to homemade detergent.

She showed me how to make it, and when we added up the cost, even she was surprised by how much she’s saving.

Money down the drain

Like most moms, Melissa Dahl knows a lot about laundry.

“You know you miss a day or two, and it’s just crazy,” she said.

With a family of four, it’s basically a full-time job.

“Anywhere you look there’s laundry, and I don’t know where it comes from,” Dahl said. “It just grows.”

She lugs down at least seven loads of laundry a week.

And she uses two Tide detergent pods per load.

“I don’t know if you’re supposed to…

View original post 385 more words

Advertisements

Thanks for commenting. Please follow my blog.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s